Процес декарбонізації набирає обертів у світі

Лип 20, 2021 | Новини

Процес декарбонізації, який був спричинений значним погіршенням кліматичних умов, набирає обертів у світі. Боротьба зі зміною клімату на планеті давно стала одним з основних векторів руху багатьох розвинених країн.

Україна своєю чергою теж стала на шлях декарбонізації та взяла на себе зобов’язання до 2030 року скоротити рівень викидів парникових газів на 40% у порівнянні із 1990 роком.

Головною причиною глобального потепління є викиди діоксиду вуглецю (CO2).

На теренах нашої держави на сьогодні працюють великі промислові підприємства, які були збудовані ще за радянських часів, коли всі питання екології були другорядним і мало кого хвилювали. Важка промисловість, а це великі металургійні заводи й теплові електростанції є лідерами з викидів CO2. Всім відомі заводи «Азовсталь», «АрселорМіттал», Бурштинська, Запорізька, Ладижинська, Курахівська ТЕС щороку вносять непосильно великий вклад у забруднення навколишнього середовища.

Окрім того, що саме виробництво металу провокує значні викиди CO2, то й саме перероблення арматури, яка вже не придатна до експлуатації має такий же негативний вплив.

Наша компанія з 2010 року пропонує альтернативний абсолютно екологічний матеріал, який може замінити сталеву арматуру в численних випадках. Завдяки тому, що вага базальтової арматури в 4 рази менша, кількість лінійних метрів в одній тоні значно більша. Так, до прикладу, в одній тонні 8 мм сталевої арматури 2532 метри, а в одній тонні 8 мм базальтової арматури 12048 метрів. Окрім цього базальтова арматура має значно вищі показники міцності – 1100 МПа, в той час, як металева арматура 360 МПа, що дозволяє здійснювати заміну арматури не діаметр до діаметра, а з певним кроком.

Ще однією важливою перевагою базальтової арматури є її корозійна стійкість. Термін служби базальтової арматури в бетонній конструкції як мінімум становить 50 років, відповідно до Українського стандарту, а за даними іноземної нормативної бази становить 100 років. Сталева арматура в ідеальних умовах також має досить великий ресурс в лужному середовищі, яке утворює цемент, але при температурних перепадах, періодичних навантаженнях вона швидко втрачає свої характеристики. Ця втрата відбувається за рахунок великого температурного розширення та в рази більшого відносного подовження у порівнянні з бетоном. Це викликає збільшення внутрішніх напружень в бетонній конструкції, що сприяє появі мікро тріщини, в які попадає волога. Волога окислює сталь, утворюється іржа, яка розширюючись в своєму об’ємі розриває бетонну конструкцію. Далі вже справа часу коли сталева арматура зменшить свої фізико-механічні властивості зважаючи на те, що швидкість корозії сталі в повітряно-крапельному середовищі знаходиться в межах 70-80 мкм/рік, тобто зменшення робочого діаметру арматури в місцях впливу зовнішнього середовища відбувається в межах 140-160 мкм/рік, а під впливом морської води, кислотних опадів та забрудненому металургією повітрі — цей показник значно гірший.

Тож використання базальтової арматури, як замінника сталевої арматури є доцільним та необхідним на сьогодні, адже це ще один вагомий крок на шляху порятунку екології нашої планети.